Ruský medovník

Venku nám panují tropické teploty, ideální doba schladit se zmrzlinou někde v cukrárně. Pro příjemné osvěžení v horkém dni může přijít vhod také vychlazený medovník. Ukážeme si recept na pravý ruský medovník, proto mezi surovinami nesmí chybět kapka vodky.

Suroviny:
400 g hladké mouky
150 g cukru
150 g másla
50 ml vodky
3 lžíce medu
3 vejce
¼ lžičky sody
pár kapek octa

Krém:
600 ml zakysané smetany
500 ml smetany ke šlehání
150 g moučkového cukru

Postup na přípravu ruského medovníku

V misce nad párou necháme rozpustit máslo a cukr. Přidáme med a vejce – dbáme na to, aby se nám vejce nesrazila. Nakonec přidáme sodu, na kterou nakapeme pár kapek octa, mělo by nám to začít pěnit. Přilijeme vodku a směs necháme vychladnout.
Nyní přidáme mouku a vypracujeme těsto, které dáme na hodinku odležet do lednice.
Odleželé těsto rozdělíme na 5 až 6 částí a vyválíme z nich 3 – 5 mm silné placky. Např. podle talíře nebo dortové formy vykrojíme nožem kola. Přeneseme je na plech s pečícím papírem a pečeme při 180 °C asi 5 minut dozlatova. Upečeme také zbylé odřezky, využijeme je na finální posypání.
Nyní si připravíme krém: do nádoby na šlehání nalijeme oba druhy smetany a ušleháme je do husté pěny. Během šlehání postupně přidáváme moučkový cukr.
Vychladlé medové placky potíráme připraveným krémem a pokládáme je na sebe. Krémem potřeme také boky a vrchní placku. Opečené odřezky těsta rozmělníme na malinké drobečky, kterými nakonec celý medovník posypeme. Medovník lehce zatížíme a necháme odležet do druhého dne. Podáváme nejlépe malinko vychlazený. Dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *