Florentýnky

Nechceme vám hned počátkem listopadu připomínat Vánoce. Čas ale nejde zastavit a pomalu se tak blíží období, kdy všechny hospodyňky rozpečou troubu a vloží do ní první letošní cukroví. A když to budou florentýnky dle našeho receptu, budeme mít velkou radost.

Suroviny na těsto:
200 g hladké mouky
125 g másla
50 g cukru moučky
2 lžíce kakaa
2 lžíce citronové kůry
2 žloutky (1 do těsta + 1 na potření)
špetka soli

Mandlový karamel:
120 g citrusového kandovaného ovoce
60 g cukru
60 g mandlových hoblinek
40 ml smetany
35 g másla
3 lžičky medu
čokoláda na ozdobu

Postup přípravy florentýnek

Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které uložíme asi na hodinu do chladu (můžeme i do lednice). Z chladem ztuhlého těsta nyní vyválíme jeden plát silný zhruba půl centimetru.
Kulatým tvořítkem s vroubkovaným okrajem z něj vykrajujeme kroužky, které rovnáme rovnou na plech vyložený pečícím papírem.
Pro mandlový karamel si nadrobno nasekáme 20 gramů kandovaného ovoce, které si dáme bokem. Svaříme smetanu s medem, máslem a cukrem. Vmícháme zbylé větší kousky ovoce a mandle a necháme zkaramelizovat. Pokud se nám bude zdát, že je karamel stále řídký, můžeme do něj přidat ještě trochu mletých mandlí.
Kolečka potřeme rozšlehaným žloutkem, doprostřed posadíme kopeček mandlového karamelu a pečeme asi čtvrt hodinky na 180 °C.
Ještě horké florentýnky posypeme odloženým jemně nasekaným ovocem a na závěr dozdobíme rozpuštěnou čokoládou. Dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *