Semínka chia pomohou i při hubnutí

Slyšeli jste už o semínkách chia? Jedná se o potravinu, od které byste zázračné léčivé účinky rozhodně nečekali. Jsou to totiž semínka šalvěje španělské (hispánské), kterou v našich českých končinách běžně nenajdeme, roste pouze ve Střední a Jižní Americe.

Přesto jsou však tato semínka neobyčejná. Mají za sebou bohatou historii, traduje se, že už Aztékové je pravidelně jedli a proto byli velmi zdraví, o něco později zase semena sloužila jako platidlo, což svědčí o jejich velké hodnotě, která přetrvává dodnes.

Semena pro sportovce

Proč jsou ale semínka chia tak vzácná? Jsou velmi zdravá, obsahují velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů, proto je velmi často využívají profesionální i rekreační sportovci, například běžci nebo cyklisti. Svůj neocenitelný význam však mají nejen pro sportovce. Vegetariáni tato semínka zařazují do svého jídelníčku, aby nahradili živiny z masa.

Chia semena obsahují také antioxidanty, které tělo očistí a pomůžou mu bojovat proti stárnutí. Chia dokážou také zpomalit rozklad sacharidů a regulovat tak obsah cukru v krevním systému, proto si jejich užívání velmi pochvalují diabetici. Velmi dobře je lidské tělo dokáže také strávit, proto s nimi nemají problém ani lidé s nemocným trávicím ústrojím. Naopak vysoký obsah vlákniny přispívá ke správnému zažívání.

Semena chia

Superpotravina

Semena chia jsou často označována jako tzv. superpotravina. Jedná se totiž o potravinu, která obsahuje velmi velké množství nejrůznějších při život podstatných látek, zejména minerálních látek. Tak například, semena chia obsahují 2 krát více draslíku než banány, 15 krát více hořčíku než prokolice nebo 5 více proteinů než červené fazole. A mohli bychom pokračovat s podobnými příklady pro železo, vápník, selen, zinek, mangan nebo fosfor.

Semena chia mají 7 krát více omega-3 mastných kyselin než losos a 3 krát více železa než špenát.

Zhubněte se semeny chia

Velký přínos mají ale chia semena i pro běžné a relativně zdravé lidi. A to zejména v dnešní době, kdy značná část populace trpí minimálně mírnou nadváhou. Zní to až neuvěřitelně, ale pravidelné užívání této zázračné přírodní potraviny (doporučuje se 20 gramů denně) vede ke snížení tělesné hmotnosti. Chia totiž v sobě obsahuje velké množství vlákniny, díky čemuž dokáží kolem sebe vytvořit gel a nabobtnat. Díky zvětšenému objemu nebudete mít pocit hladu a ještě vám semena zpomalí trávení cukrů, tudíž pocit hladu se dostaví později.

Jak semínka chia užívat

A jak tento zázrak alternativní medicíny užívat? Jako doplněk stravy je jednoduché semena konzumovat v nejrůznější podobě, mají totiž neutrální chuť. Můžete si dát jen tak hromádku semínek do dlaně a slíznout je. Můžete také jednu lžičku přimíchat do jogurtu, nebo je můžete jednoduše jen volně nasypat do pití. Když je tam necháte několik desítek minut, uvidíte, jak se kolem semínek vytvořil gel z vlákniny.

Recept na energetický nápoj

200 ml jablečného džusu
1 polévková lžíce semínek chia
špetka mleté skořice

Do džusu zamícháme mletou skořici, přidáme chia semínka a necháme 10 až 15 minut odstát, až semínka nabobtnají. Tento nápoj pohladí vaše tělo i duši, zvyšuje psychický a fyzický výkon.

Jedna myšlenka na “Semínka chia pomohou i při hubnutí”

  1. Ano, semínka Chia mají skutečně velké množství omega3 mastných kyselin, jde však o typ kyseliny, který lidský organismus neumí efektivně zpracovat a využít. Ve výsledku tak člověk přijme jen asi čtvrtinu obsaženého množství. Konzumace kvalitních ryb proto vyjde mnohem lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *