Medvědí česnek se vrací do českých kuchyní

Podobnou renesanci jako Echinacea zažívá v dnešní době také medvědí česnek (aliium ursinum). Ten na rozdíl od severoamerické rostliny můžeme běžně potkat i v českých lesích. Ale podobně jako Echinacea v sobě uchovává mohutné léčivé síly a vypráví se, že jej medvědi vyhledávají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev, proto také označení medvědí česnek.

Kde roste medvědí česnek

Medvědí česnek roste v našich lesích prakticky napříč celou republikou. Má rád polostín a spíše vlhčí kyselejší a na živiny bohatou půdu. Jedná se o jarní bylinu, a proto se sběr listů doporučuje ještě před květem, který začíná již v polovině května. Cibulky však můžeme sbírat až na podzim nebo koncem léta.

Mladé listy, které si proráží cestu na sluneční svit koncem února, velmi nápadně připomínají listy konvalinky, s tou si je však nepleťte, na rozdíl od medvědího česneku je totiž konvalinka jedovatá. Při sběru listů tak pozorujte, zda cítíte typickou česnekovou vůni, ta vám bezpečně prozradí, že sbíráte správnou bylinu.

Česnek medvědí

Léčivé účinky česneku medvědího

Česnek medvědí má v podstatě všechny kladné vlastnosti běžného česneku, který běžně v naší kuchyni využíváme. Jen je prý ještě mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry na odstranění škodlivých látek z těla, snižuje krevní tlak, léčí i kožní problémy, poruchy spánku, zažívací problémy a další neduhy, třeba slábnoucí paměť.

Chutná a voní jako česnek, ale po jeho konzumaci nejste po česneku cítit.

Léčivých látek obsahuje medvědí česnek celou řadu, v prvé řadě musíme zmínit vitamín C, kterého obsahu poměrně velké množství (na 100 g je to 150 mg). Další významnou látkou je allicin, což je známé přírodní antibiotikum obsažené také v klasickém česneku nebo cibuli. Allicin nám pomáhá při chřipce, nachlazení nebo angíně.

Recepty z medvědího česneku

Na jednotlivé konkrétní recepty se zaměříme v našich některých dalších příspěvcích, nyní jsme si dali za cíl vám medvědí česnek představit a upozornit na jeho přednosti. Nicméně již nyní prozradíme, že rostlina má největší léčivý efekt především v syrovém stavu. Mladé listy medvědího česneku tak můžeme používat například místo pažitky nebo petržele. Drobně nakrájené je dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévek, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Cibulky zase můžeme používat běžně místo klasického česneku kuchyňského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *