Echinacea Purpurea nebo chcete-li Třapatka nachová

Echinacea Purpurea je původní oblíbená indiánská bylina, jejíž původ je v Severní Americe. Jde o okrasnou asi metr a půl vysokou rostlinu z čeledi astrovitých, ovšem více než jako vytrvalá okrasná bylina se Echinacea pěstuje pro své léčivé účinky. I když s nástupem antibiotik ztratila Echinacea na významu, získává dnes tato neobyčejná rostlina opět (a právem) na oblibě.

Echinacea a její léčivé účinky

K léčivým prostředkům lze využít libovolnou část této rostliny, tj. květ, listy, stonek i kořen. Kořen rostliny se doporučuje sklízet na podzim, kdy se rostlina připravuje na období vegetačního klidu a veškeré látky stahuje právě do kořene.

Echinacea je považována za přírodní antibiotikum. Všechny části rostliny obsahují estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, dihydroxinardol, silice, třísloviny a další účinné látky, které posilují funkci imunitního systému, má také značné desinfekční účinky, kdy pomáhá likvidovat mnoho druhů virů, bakterií a hub. Echinacea pomáhá také tlumit bolest, a tvrdí se, že působí také jako afrodisiakum.

Zevně se Echinacea používá na nejrůznější poranění pokožky, kdy pomáhá k hojení ran. Původní severoamerické indiánské kmeny ji po staletí používaly k hojení popálenin, ale také jako prostředek proti hadímu uštknutí.

Echinacea Purpurea

Jak Echinacea užívat

Snad v každé lékárně seženete desítky přípravků, jež obsahují extrakt z Echinacei. Pokud však máte možnost vypěstovat si vlastní rostlinu, tak tuto možnost jistě využijte. Sáček semen stojí jen pár korun a samotná rostlina není náročná ani na pěstování.

Prakticky celoročně si pak můžete připravovat čerstvý čaj z květů nebo listů rostliny. Nejúčinnější je však připravit si čaj z kořene, který následně můžete také sníst, to abychom léčivý účinek maximalizovali.

Zkušenější pěstitelé si mohou ze zelených částí rostliny připravit také masti k ošetření ran na pokožce. V tomto případě by byl postup výroby podobný jako u výroby masti např. z konopí.

Čaj z kořene Echinacea

Příprava takového čaje je velmi obdobná jako například u zázvoru, ovšem s tím rozdílem, že kořen zázvoru běžně koupíme v obchodě, Echinaceu si vypěstujeme vlastní. Po sklizení rostliny je potřeba kořen očistit a velmi důkladně omýt, poté jej oloupeme a na tenké plátky nakrájíme. Nakrájený kořen vložíme do hrnku a zalijeme horkou vodou (asi 80°C). Nápoj louhujeme minimálně 10 minut, ochutit jej můžeme například medem a citrónovou šťávou. Po vylouhování můžeme kousky nakrájeného kořene přikusovat k teplému nápoji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *