Valašský hruškový frgál

Jsme moc rádi, že nám zasíláte také své recepty, ten dnešní je právě od vás. Děkujeme. Po jeho přečtení se na pravý valašský frgál již budu dívat trochu jinak. Není to totiž obyčejný koláč, je to frgál. Jedla jsem jej již mnohokrát, ale do pečení jsem se zatím nepustila, tento recept ale chci v nejbližší době vyzkoušet. Frgále mi totiž vždy moc chutnaly a doma upečený bude jistě chutnat dvojnásob. Jen upozornění na závěr, není to záležitost úplně pro začátečníky. Uvedené suroviny stačí na přípravu dvou frgálů.

Suroviny:
350 g polohrubé mouky
250 g sušených hrušek (křížaly)
60 g másla
40 g moučkového cukru
120 ml mléka
2 žloutky
2 lžíce smetany
1 lžíce citronové šťávy
1 vanilkový cukr
½ balíčku droždí
badyán (špetka)
skořice (na špičku nože)
sůl (špetka)

Na drobenku:
150 g másla
150 g cukru moučky
150 g polohrubé mouky

2 lžíce rumu
4 lžíce másla na rozpuštění

Postup na přípravu hruškových frgálů

Polovinu mléka si ohřejeme, aby bylo jen vlažné, přidáme do něj droždí a lžičku cukru, a necháme na teplém místě vzejít kvásek.
Mezitím utřeme zbylý cukr s máslem a žloutky. Když se na kvásku začnou dělat první bublinky, přidáme k němu utřenou směs a zbylé mléko. Promícháme a přisypeme mouku s vmíchanou solí. Nyní důkladně vypracujeme těsto. Přikryjeme jej v nádobě utěrkou a necháme na teplém místě hodinu kynout.
Hruškové křížaly vložíme do vody a necháme je doměkka vařit s badyánem a skořicí. Když těsto vyskočí asi na dvojnásobek objemu, rozdělíme hmotu na dva bochánky a necháme je ještě 20 minut kynout.
Uvařené křížaly slijeme, rozemeleme v mlýnku na maso a přidáme k nim smetanu, vanilkový cukr a trochu citronové šťávy.
Bochánky rozválíme dotenka a přesuneme je na plech vyložený pečícím papírem. Až do okrajů těsto potřeme hruškovou náplní (pravý moravský frgál má mít na řezu vyšší vrstvu náplně než těsta), posypeme drobenkou a dáme péct do vyhřáté trouby (cca 170 °C), a pečeme asi 40 minut.
Hotové frgále necháme vychladnout, potom je pokapeme rozpuštěným máslem smíchaným s rumem.

Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole

Vyhledávání
Kontakt
    Znáte nějaký recept a chcete se o něj podělit s ostatními?
    Děkujeme! Vděčni budeme za každý váš recept.
Reklama
    Recepty

    Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz