Velikonoční minimazance

Velikonoce jsou již za dveřmi, jistě již máte zasazenou pšeničku, aby se vám včas krásně zazelenala. K velikonočním svátkům již tradičně patří také mazanec. Pokud chcete letošní Velikonoce trochu obměnit, můžete místo klasického mazance svým hostům upéct tucet minimazanců.

Suroviny:
350 g hladké mouky
200 g hrubé mouky
250 ml mléka
100 g krupicového cukru
100 g rozinek
70 g másla
60 g mandlí
50 g vepřového sádla
30 g čerstvého droždí
2 žloutky
1 vejce na potření
½ lžičky mletého muškátového květu
citronová kůra
máslo na vymazání plechu
špetka soli

Postup na přípravu velikonočních minimazanců

Přípravu začneme kváskem. Lžičku cukru a droždí rozetřeme ve velké míse na kašičku, zalijeme ji mlékem pokojové teploty, zasypeme hrstí mouky a jemně promícháme. Kvásek přikryjeme utěrkou a necháme jej stát na teplém místě, aby vzešel.
Mezi tím si můžeme připravit další suroviny, nasekáme si mandle, nastrouháme citronovou kůru, rozpustíme si máslo a sádlo a do vlažné vody namočíme rozinky.
Jakmile se na kvásku začnou dělat bublinky, přidáme do něj vychladlé sádlo s máslem, špetku soli, oba žloutky, muškátový květ, strouhanou citronovou kůru, nasekané mandle, zbývající mouky a cukr a poctivě zaděláme kynuté těsto. Hotové bude, když se na něm začnou dělat puchýřky a povrch bude hladký a lesklý. V té chvíli zapracujeme do těsta také namočené rozinky.
Z těsta vytvarujeme kouli, položíme ji do mísy, přikryjeme nahřátou utěrkou a necháme kynout na teplém místě. Kynout jej necháme přibližně hodinu, během které můžeme těsto dvakrát krátce propracovat. Mělo by zhruba zdvojnásobit svůj objem.
Vykynuté těsto přendáme na vál a rozdělíme ho na 12 částí a z každé části uděláme malý hladký bochánek. Bochánky pokládáme na máslem vymazaný plech. Nůžkami vystřihneme na vrchu bochánků kříž a necháme na plechu dalších 15 minut kynout. Pak je potřeme vajíčkem a dáme do trouby. Pečeme je v předehřáté troubě na 180°C po dobu asi 20 až 30 minut, dokud nebudou minimazance krásně zlatohnědé. Dobrou chuť.

Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole

Vyhledávání
Kontakt
    Znáte nějaký recept a chcete se o něj podělit s ostatními?
    Děkujeme! Vděčni budeme za každý váš recept.
Reklama
    Recepty

    Recepty na skvělá jídla, které vám přinášíme na našem webu Jídlo.cz